روزانه ۱۰۰ تن پسماند بیمارستانی جمع و امحاء می شود

شهر: ناوگان جدید حمل پسماندهای بیمارستانی با حضور شهردار تهران و با هدف افرایش بهداشت و میزان امحای صحیح پسماندهای این بخش رونمایی شد.

به گزارش خبرنگار شهر، پیروز حناچی، شهردار تهران ظهر دوشنبه -۲۳ تیر- در آیین رونمایی از ناوگان جدید حمل پسماندهای بیمارستانی سازمان مدیریت پسماند شهر تهران گفت: پسماندهای بیمارستانی یکی از مهمترین بخش های پسماند در تهران است که در شرایط کرونایی افزایش پیدا کرده است و در حال حاضر روزانه بیش از ۱۰۰ تن از این گونه پسماند جمع و امحاء می شود. امروز بخشی از تجهیزات نو شده که این امر برای افرایش بهداشت و امحای صحیح پسماندهای بیمارستانی است.
حناچی در تشریح مراحل عملیاتی پسماند بیمارستانی گفت: بخش ضدعفونی کردن و بی خطر کردن در خود بیمارستانها انجام می شود اما دفن صحیح بخش دیگری از مرحله است که بر عهده شهرداری تهران است. بر اساس روال کار، پسماندی که شهرداری از بیمارستان تحویل می گیرد باید در اتوکلاوها ضدغفونی شده باشد و مابقی کار بر عهده شهرداری است.

بر اساس این گزارش در این آیین از ۴۰ دستگاه خودرو حمل پسماند رونمایی شد و ۱۵ دستگاه نیز نوسازی شده است. در مجموع ۵۵ دستگاه حمل زباله های بیمارستانی در تهران وجود دارد.

درخواست اعتبار مازاد برای ضدعفونی روزانه ۱۵۰ ایستگاه پسماند

علیرضا زالی، معاون وزیر بهداشت و فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران نیز در این آیین گفت: بخش مهمی از خدمات شهری که در دوران کرونا بسیار خوب درخشید کارگران و مدیران فعال در عرصه پسماند و بخش های خدماتی تهران بودند. به گفته او سیستم دفع پسماند به گونه ای بوده که تا کنون هیچ شواهدی مبنی بر کانون سرایت کرونا از پسماند نداشته ایم.

او ادامه داد: کمترین میزان ابتلاء به کرونا در بخش های خدماتی، در حوزه پسماند بوده است، همچنین قدر مطلق ابتلاء در بهشت زهرا، حمل و نقل و پاکبان ها نسبت به نرم جهانی بسیار کمتر بوده است.
زالی گفت: مجموعه پسماند یک زنجیره پیچیده در کلانشهر تهران دارد و تلاش شده خدمات پایه ای بهداشت در آن رعایت شود.
او درباره افزایش حجم تولیدی زباله های عفونی با شیوع بیماری کرونا گفت: در پسماند شهر تهران با افزایش ۶۴ هزار تنی مواجه شدیم که البته با  مداخله در مبداء بسیاری از مشکلات حل می شود. 
فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران با اشاره به درآمد پایدار شهرداری تهران گفت: نکته مهمی کاهش شدید درآمدهای اختصاصی شهرداری تهران و در مقابل افزایش هزینه های غیرمترقبه ناشی از کرونا است که فشار مالی زیادی به شهرداری  وارد کرده است. شهرداری نیازمند یک بودجه جداگانه است که باید برای انجام امور شهر به آن اختصاص داد.
او ادامه داد: سازمان پسماند باید روزانه ۱۵۰ ایستگاه بازیافت را ضدعفونی کند؛ برای این هزینه ها تقاضای بودجه ای جداگانه از ستادمقابله با کرونا کرده ایم چراکه شهرداری نیازمند این اعتبار است.

 این مراسم با حضور مجتبی یزدانی، معاون خدمات شهری شهرداری تهران، ناهید خداکرمی و آرش میلانی حسینی، دو عضو شورای شهر تهران و سعید خال، رئیس سازمان بهشت زهرا برگزار شد. 

برای مشاهده گزارش تصویری اینجا را کلیک کنید.

خبرنگار: سمیرا امیرچخماقی

۲۳ تیر ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۲
کد خبر: 2359

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 10 =